czwartek, 16 września 2010

Trojak koronny Zygmunta III 1592

Oto bardzo dobrze zachowany trojaczek Zygmunta III, wybity w 1592 r. w mennicy malborskiej, która miała status mennicy koronnej:


Awers: Zygmunt III z Bożej Łaski Król Polski Wielki Książę Litewski
Trojak koronny 1592
Rewers: Grosz Srebrny Potrójny Królestwa Polskiego 92


Widzimy na monetce wiele ciekawych herbów: na awersie (godzina 6) jest to herb Lewart ówczesnego podskarbiego koronnego Jana Firleja. Na rewersie zaś, między Orłem i Pogodnią, figuruje Snopek, herb Wazów. U dołu jeszcze dwa znaki: pierścień Kaspra Goebla (dzierżawcy mennicy) oraz trójkąt mincerza Gracjana Gonzalo.

Łatwo można zauważyć, że mennica w Malborku w tym okresie dysponowała bardzo wysokiej jakości narzędziami rytowniczymi: zarówno wizerunek króla, jak i czcionki wykonane są z dużą precyzją.

Muszę przyznać, że ciężko jest ciekawie sfotografować tę monetę. Mój egzemplarz jest mocno połyskliwy, jakby dopiero go wybito (jeśli wierzyć sprzedawcy, nie jest to efekt czyszczenia), i średnio fotogeniczny - zazwyczaj pokryte patyną monety wychodzą na zdjęciach znacznie ciekawiej...

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ciekawa jest punca w kształcie owada (pszczoły)użyta na rewersie. Niby ozdobnik, ale może być znakiem rytownika.Wielokrotność jej użycia może stanowić też jakiś kod na wałtu menniczym.