wtorek, 14 września 2010

Ort gdański Zygmunta III 1615

Pierwszy post poświęcony ortom, spośród których orty gdańskie, bite w latach 1608-1626 (z przerwą w 1622 r.) za Zygmunta III uznaję za szczególnie urokliwe. Gdańsk wprowadził je wbrew obowiązującej ordynacji menniczej - po prostu zaszła potrzeba wybicia grubszej monety srebrnej, odpowiadającej 1/4 talara. Orty bito techniką w zasadzie manufakturową, za pomocą specjalnej maszyny zbudowanej z dwóch walców z naniesionymi stemplami, przez które przeciskano krążek przeznaczony na monetę. Umożliwiło to uzyskanie wysokiej wydajności wytwarzania monet.

Słynnym rytownikiem stempli ortów z tego okresu był żołnierz i uzdolniony medalier, Samuel Ammon. Poniżej emisja z 1615 r. wg jego projektu, ze wspaniale oddaną kryzą w ubiorze monarchy na awersie. Na rewersie, jak we wszystkich emisjach, lwy gdańskie.


Awers: Zygmunt III Król Polski Wielki Książę Litwy Rusi Prus
Ort gdański 1615
Rewers: Moneta Miasta Gdańska 1615


Na rewersie późniejszych emisji można znaleźć - przy stosunkowo dobrym stanie zachowania monety - bardzo drobne elementy między tylnymi łapami lwów: datę emisji oraz inicjały rytownika stempla, SA. Poniżej powiększony fragment monety - inicjały dość dobrze widoczne:


Ort w powiększeniu - inicjały rytownika stempla

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Warto dodać, że taki typ wizerunku króla jest najrzadszy spośród ortów gdańskich Zygmunta III Wazy.
Tylko w 1615 i 1616 częściowo były wybijane monety z takim popiersiem, bo równocześnie z takimi datami powstawały orty z wcześniejszym typem (1615) a w 1616 zapoczątkowany został portret króla, który następnie widniał na ortach w kolejnych latach aż do 1621 r.
Świetna robota, pozdrawiam.
norbitor